מרפאת שיניים עטרה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
072-3212980
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כירורגיה פה ולסת

 
כאשר שומעים את המילה כירורגיה, קשה לשייך אותה לתחום רפואת השיניים. אך למעשה, אחד התחומים המוכרים בכירורגיה הוא כירורגיית פה ולסת. זהו תחום שעוסק בטיפול כירורגי באזור הראש, הצוואר והפנים והוא משתייך כמובן לתחום של רפואת השיניים. זה מקצוע שנועד לטפל במחלות שונות, בפציעות ובפגמים גנטיים שקיימים ברקמות הקשות והרכות של הפנים, הפה והלסת.
 

אילו טיפולים נכללים בכירורגיית פה ולסת?

 
כירורגיית הפה והלסת הינו תחום רחב יחסית שכולל בתוכו טיפולים שונים שהמשותף להם הוא, שהם מתקיימים באזור הפנים, הצוואר והפה. מרבית הטיפולים ניתנים במרפאות השיניים בקהילה אך אלה שאינם קשורים ישירות למבנה השיניים והלסתות, מטופלים על פי רוב בבתי חולים במחלקת כירורגיה פה ולסת.

בתחום נכללים ניתוחים שונים בחלל הפה:
  • הסרת שיניים כלואות
  • עקירות שיניים מורכבות ותותבות
  • השתלות עצם והשתלות שיניים
  • ניתוחים אורתו-גנטיים (אשר תפקידם הוא לתקן מבנה פגום של הלסתות כגון לסת מוקטנת, לסת בולטת ומנשך פתוח).

בנוסף לכך, נכלל בתחום גם אורתו-כירורגיה של הפנים – מדובר באבחון וטיפול בעיוותים שונים בפנים כמו שפה שסועה, סינדרומים, סנטר מוקטן, עצמות לחיים קטנות ואסימטריות של הפנים וכמובן טיפולי שיקום אחרי פציעות ושברים בעצמות הפנים.
 

טיפול שיניים כירורגי – מתי צריך אותו?

 
טיפולי הכירורגיה מתבצעים במקרים של מחלות חניכיים קשות, ריקבון של השיניים, השתלת שיניים חסרות, מבנה לסת מעוות ועוד מגוון טיפולים שונים. מרבית הטיפולים הכירורגים מתבצעים בניתוח, על כן הם יכולים להתבצע אך ורק על ידי רופא שיניים מומחה שעבר התמחות מיוחדת בתחום. למעשה, טיפול כירורגי אינו נחשב לטיפול זול, אך ביטוחי הבריאות מכסים לרוב גם את הטיפולים בתחום הזה.

השתלות שיניים הינם מהמוכרים ביותר בתחום, במהלך ההשתלה עוקרים את השיניים הרקובות (במידה והן קיימות) ומכניסים שתלים אשר תפקידם להחליף את הקודמות. כמובן שהשתלת שיניים מתבצעת בניתוח, על כן היא נחשבת לטיפול כירורגי ומתבצעת רק על ידי רופא שיניים כירורג אשר יודע לבצע את התהליך בצורה יעילה ומקצועית מבלי לגרום לנזקים.
 

מיהו כירורג שיניים?

 
רופא שמתמחה בכירורגיה דנטלית נקרא כירורג שיניים. כירורגיה פה ולסת הינו מקצוע שנחשב מורכב יחסית בתחום רפואת השיניים, מכיוון שהוא כולל בתוכו טיפולים מסובכים בחלל הפה כגון השתלות וניתוחים בחלל הפה ובשיניים. למעשה, רופא השיניים הוא זה שמוטלת עליו האחריות לדאוג לבריאות הפה של מטופליו, אך לא כל רופא שיניים מתמחה גם בכירורגיית הפה והלסת ולא לכל אחד יש את הכלים לבצע את הטיפולים המורכבים ששייכים לתחום הכירורגיה.

כירורג שיניים מומחה הוא רופא שיניים שעבר התמחות נוספת במשך חמש שנים. התמחות בכירורגיית פה ולסת נעשית בבית חולים, מכיוון שיש צורך גם בידע רפואי מתקדם כגון ביצוע ניתוחים והרדמות וכמובן טיפול בסיבוכים שונים שעלולים לקרות.
 
כירורגיית פה ולסת