כירורגיה פה ולסת

 
אחד התחומים המוכרים בכירורגיה הוא כירורגיית פה ולסת. זהו תחום שעוסק בטיפולים כירורגיים באזור הראש, הצוואר והפנים. הוא משתייך כמובן לעולם של רפואת השיניים. זה מקצוע שנועד לטפל במחלות שונות, בפציעות ובפגמים גנטיים שקיימים ברקמות הקשות והרכות של הפנים, הפה והלסת.
 

אילו טיפולים נכללים בכירורגיית פה ולסת?

 
כירורגיית הפה והלסת הינו תחום רחב יחסית שכולל בתוכו טיפולים שונים שהמשותף להם הוא, שהם מתקיימים באזור הפנים והצוואר. מרביתם ניתנים במרפאות השיניים בקהילה אך אלה שאינם קשורים ישירות למבנה השיניים והלסתות, מטופלים על פי רוב בבתי חולים.

בתחום נכללים ניתוחים שונים בחלל הפה:
  • הסרת שיניים כלואות
  • עקירת שיניים כירורגית
  • השתלות עצם והשתלות שיניים
  • ניתוחים אורתו-גנטיים (אשר תפקידם הוא לתקן מבנה פגום של הלסתות כגון לסת מוקטנת, לסת בולטת ומנשך פתוח).

בנוסף לכך, נכלל בתחום גם אורתו-כירורגיה של הפנים – מדובר באבחון וטיפול בעיוותים שונים בפנים כמו שפה שסועה, סינדרומים, סנטר מוקטן, עצמות לחיים קטנות ואסימטריות של הפנים וכמובן טיפולי שיקום אחרי פציעות ושברים בעצמות הפנים.
 

מתי יש צורך בטיפול שיניים כירורגי?

 
טיפולי הכירורגיה מתבצעים במקרים של מחלות חניכיים קשות, ריקבון של השיניים, השתלת שיניים חסרות, מבנה לסת מעוות ועוד מגוון טיפולים שונים. מרבית הטיפולים הכירורגים מתבצעים בניתוח, על כן הם יכולים להתבצע אך ורק על ידי רופא שיניים שלמד את התחום.

השתלות שיניים הינם מהמוכרים ביותר בתחום, במהלך ההשתלה עוקרים את השיניים הרקובות (במידה והן קיימות) ומכניסים שתלים אשר תפקידם להחליף את הקודמות. כמובן שההשתלה מתבצעת בניתוח, על כן היא נחשבת לטיפול כירורגי ומתבצעת רק על ידי כירורג שיניים אשר יודע לבצע את התהליך בצורה יעילה ומקצועית מבלי לגרום לנזקים.
 

מה תפקידו של כירורג שיניים?

 
רופא שעוסק בכירורגיה דנטלית נקרא כירורג שיניים. זהו תחום שנחשב מורכב, מכיוון שהוא כולל בתוכו טיפולים מסובכים כגון השתלות וניתוחים בחלל הפה. לא כל רופא שיניים שמתעסק בכירורגיה ולא לכל אחד יש את הכלים לבצע פרוצדורות מורכבות.

 
כירורגיית פה ולסת