ניתוחים של בלוטות הרוק

 

בעיות נפוצות בבלוטות הרוק

 
תפקוד לקוי של בלוטות הרוק יכול להשפיע על בריאות הגוף, קל וחומר על חלל הפה והשיניים. בין תפקידיו של הרוק להגן על השיניים ולכן הפחתה בכמות הרוק יכולה להוביל לפגיעה בשן. מעבר לכך כמות מופחתת של רוק עלולה לגרום גם לקשיים בבליעה ועיכול, כאבים באור הפה ולפגיעה בהגנה על כלל הגוף כתוצאה מחדירת מזהמים.

ישנן כמה וכמה סיבות שיכולות לגרום לפגיעה בתפקודן וביניהן: דלקת בבלוטות כתוצאה מווירוס או חיידקים או מהיווצרות אבנים החוסמות את מעבר הרוק וגידולים ממאירים או שפירים בבלוטות או בצמוד להן.

 

גידולים בבלוטות הרוק

 
במקרה ואותרו גידולים סרטניים בבלוטת הרוק, או גידולים שקיים חשש שיהפכו לסרטניים, יוחלט על כריתת בלוטות הרוק. אולם לפני כן הסגל הרפואי יבצע בדיקת מעמיקות אשר בעזרתן יוכל להבין מהו אופיו של הגידול. האופציה הכירורגית תעלה כאפשרות טיפולית גם כאשר סובלים מדלקות חוזרות ונשנות או מהצטברות אבנים בתדירות גבוהה בבלוטות, כאשר ישנם סוגים שונים של פעולות כירורגיות הקודמות לניתוח.

 
ניתוח בלוטות הרוק
 

ביצוע הניתוח

 
במקרה והוחלט לבצע ניתוח יבוצעו חתכים בהתאם למיקומה של הבלוטה בה יש לטפל. הרופא יבצע את החתך בסמוך לקפלי עור קיימים על מנת להסוות את הצלקת, בין אם מדובר בחתך מתחת לאוזן ובין אם בחלקו העליון של הצוואר.

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית ואורכו כשעה. בשלב הראשון לאחר ההרדמה, המנתח מנטר את עצב הפנים כדי למזער את הפגיעה בו, לאחר מכן יבוצע חתך קטן או כמה חתכים קטנים באזור הבלוטה והמנתח יחתוך את הגידול ואת הרקמה שממנה הגידול התפתח. הגידול נשלח לבדיקה כדי לוודא שהוסר כראוי. המטופל יישאר להשגחה של כמה ימים בבית החולים וכעבור כמה שעות יחזור לשתות ולאכול בכוחות עצמו.
 
 

מהם הסיכונים?

 
ניתוח בלוטות הרוק מאוד עדין זאת בשל המעבר של עצב הפנים דרך הבלוטה או בסמוך לה. לכן השלב הראשון של הניתוח הוא לזהות את עצב הפנים על מנת להקטין ככל שניתן את הסיכון הקיים לפגיעה בו במהלך הניתוח. יש לציין שמידת הסיכון תלויה במידת מעורבותו של העצב בגידול. לא פעם הפעולה הכירורגית תגרום לגירוי יתר של העצב, מה שיוביל לירידה חלקית וזמנית בתחושה באזור זה בפנים, מצב זה אמור לחלוף מעצמו לאחר כמה שבועות או כמה חודשים מיום הניתוח. ישנם גם מטופלים שמתלוננים על תחושת נימול באוזן, גם זו תופעה שחולפת עם הזמן.

לפרטים נוספים וייעוץ בנושא התקשרו עכשיו לעטרה מרפאות שיניים 0723212980