ניתוחים במפרקי הלסת

 
במפרקי הלסת עשויות לחול מגוון בעיות. כך למשל אנשים יכולים לחוש הגבלה בפתיחת הפה, קושי בסגירת הפה, כאב בעת פיהוק, רעשי נקישה וקליקים שנשמעים בעת פתיחה וסגירה של הפה, סטייה של הלסת התחתונה, מנשך שיניים בעייתי, בעיה בסגר הדנטלי וכדומה.

כאשר לרוב הבעיות נוגעות להפעלת יתר של שריר הלעיסה ולהרגלים בעיתיים - קרי כסיסת ציפורניים, פגיעה מולדת באחד מרכיבי הלסת, מחלת שיגדון, לחץ נפשי, טיפולים דנטליים שמשפיעים לרעה על עקומת סגירת השיניים ואף איבוד של מספר שיניים. מכאן שלא חסרות סיבות שמצריכות לעבור ניתוחים, אם כי לרוב בוחרים בפתרונות חלופיים.

 
מרגיש כאבים בלסת? התקשר וקבע תור לבדיקה 0723212980
 
 

סוגי טיפולים כירורגים בלסת

 
  • ניתוח אורתוגנטי - מיועד עבור מי שסובל מהפרעה תפקודית ואסתטית באזור הלסתות ועבור מי שסובל מיחס בעיתי בין הלסת העליונה לתחתונה, באופן שמוביל להפרעה בדיבור, בלעיסה ואף לחיתוך המזון. ההליך דורש טיפול אורתוגנטי מקדים, ולו בכדי להסדיר את סגר השיניים לקראת המצב הרצוי (הניתוח אורך בממוצע כ-4 שעות).
  • שחזור מפרק הלסת - ניתוח מסוג שחזור, בעיקר מיועד למי שעבר כריתה של המפרק, ולו בשל מחלה ניוונית, דלקת מתקדמת, או טראומה. המטרה לשפר את פתיחת הפה, את פעולת הלסת ואת נראות הפנים. במקרה זה נמצא שלוש טכניקות ראשיות: לקיחת עצם או רקמה מאזור אחד והשתלה באזור של מפרק הלסת, הארכה הדרגתית של העצם ושימוש בפרוטזה. ההליך נעשה בהרדמה מלאה.
  • ארתרוסקופיה של מפרק הלסת - פעולה זו פולשנית והיא נועדה לאבחן ולטפל. מדובר בצינור שמכיל סיבים אופטיים. אלו מקרינים אור ובאמצעות מצלמת וידאו זעירה שמוצבת בקצה המנתח זוכה לקבל תמונת מצב כמה שיותר מדויקת. ההליך בעיקר יעיל כאשר מדובר בשלב מוקדם של נעילת הלסת וגם הוא מצריך הרדמה כללית.
  • ניקור המפרק - לעיתים מפרק הלסת מכיל פסולת ותוצרים של דלקת, ועל כן באמצעות הניקור זוכים לבצע ניקוי מאוד יעיל. כמו כן, באמצעות ההליך זוכים לשחרר מגוון הידבקויות מיותרות ובאמצעות אנדוסקופ (צינור פלסטי שמכיל סיבים אופטיים) מטפלים בדיסק.
  • החלפה של מפרקי הלסת במפרקים מלאכותיים - הליך זה כולל טכנולוגיה מתקדמת שמושתתת על מציאות מדומה - שתלים שמותאמים באופן אישי באמצעות הדפסת תלת ממד. מדובר בתהליך מאוד מתקדם שמסייע לעלות על מגוון קשיים שעשויים להתעורר בעת הניתוח.
 
 
ניתוחים במפרקי הלסת
 

אבחון נקודתי

 
עבור כל מקרה על הרופא המטפל לתשאל את המטופל בנוגע להיסטוריה רפואית, לערוך הדמיות ובאופן כללי לבצע בדיקה מקיפה טרם הוא מגיע לידי החלטה שאכן נחוץ לערב ניתוחים במפרקי הלסת.

 

ביצוע הניתוח על ידי כירורג שיניים

 
לאור הדברים, כאשר יש מקרים חוזרים ונשנים של פריקות חוזרות של הלסת, או כשיש הגבלה ביכולת לפתוח את הפה, הרי שנהוג לעבור ניתוח במפרק הלסת, אך כפי שנוכחנו, מגוון מקרים נוספים גם כן מובילים לכך. בין אם מדובר במקרה כזה או אחר, הרי שחובה שכירורג פה ולסת יהיה מעורב הן בתהליך האבחון והן בתהליך הטיפול.