עקירת שיני בינה כלואות

 
התהליך של נשירת שיני החלב ושל בקיעת השיניים הקבועות במקומן הוא תהליך טבעי ורגיל לחלוטין, שכולנו חווינו בתור ילדים. השיניים הקבועות עוברות תהליך של הבשלה מתחת לרקמה הרכה של החניכיים, והן מחכות עד לשלב שבו שיני החלב ינשרו והן יוכלו לבקוע ולהחליף אותן.

אך לעיתים יש מצבים שבהם השן לא בוקעת גם בשלב מאוחר, וזה מצביע על כך שיש בעיה כלשהי. לרוב הסיבה לכך היא שהשן כלואה – כלומר היא נמצאת בעמדה כזו שהיא לא יכולה לבקוע החוצה ולהשתלב במקומה התקין.

 

כיצד מטפלים בשיני בינה כלואות?

 
תחילה יש צורך לבצע אבחון ולבדוק אילו שיניים כלואות ומדוע, ובהתאם להחליט על צורת הטיפול המתאימה.
ישנם מקרים שבהם ניתן לבצע טיפול שמטרתו לנווט את שן הבינה הכלואה אל מקומה התקין, ולשמור לה את המקום לו היא זקוקה. לעיתים הטיפול יבוצע במסגרת טיפול אורתודנטי מקיף שמטרתו להביא את השיניים למיקומן התקין (למשל בתהליך של יישור שיניים), כאשר הטיפול ילווה גם על ידי כירורג פה ולסת, שיבצע את תהליך החשיפה של השן הכלואה. פעמים רבות הטיפול מסייע לבקיעה התקינה של השן ומונע אובדן של שיניים.
אך ישנם מצבים מורכבים שבהם לא ניתן לבצע זאת ולא תהיה ברירה אלא לפנות לטיפול מקצועי.

 

עוקרים שיניים כלואות?

 
 
בגלל המיקום והמורכבות של שן הבינה הכלואה זהו טיפול כירורגי שנעשה על ידי כירורג פה ולסת. לאחר האבחון של המצב וקביעת מיקום השן הכלואה, הכירורג יבצע פעולה של חשיפת השן על ידי חיתוך של רקמת החניכיים. העקירה עצמה מבוצעת בעדינות על ידי משיכה מבוקרת של השן הכלואה, ובמידת הצורך על ידי שבירה עדינה שלה והוצאתה בחלקים.
לעיתים יש צורך בהכנסת שתל במקום השן שנעקרה גם מסיבות אסתטיות וגם כדי לשמור על המבנה התקין של הלסת ושל שורת השיניים.

 
עקירת שיניים כלואות
 

עקירת שן בינה כלואה

 
שיני הבינה הן השיניים הטוחנות האחרונות ביותר בטור השיניים, והן גם האחרונות לבקוע. בדרך כלל בקיעת שיני הבינה מתרחשת בגילאי העשרה המאוחרים ועד גיל 20. לעיתים בשלב זה אין לשן הבינה מספיק מקום כדי לבקוע בצורה תקינה ומלאה. כתוצאה מכך יכולות להיווצר דלקות, השן יכולה לפצוע את הלחי, וכמובן שיש סיכון מוגבר להצטברות של שאריות מזון והתפתחות של עששת. פעמים רבות הטיפול המומלץ במקרה כזה הוא עקירת השן.

 

איך נערכים לטיפול?

 
עקירת שיני בינה כלואות נעשית רק לאחר הכנה מתאימה ותכנון של מהלך הטיפול. כאשר מדובר בשיני בינה לרוב העקירה היא הפרוצדורה היחידה שנדרשת, אך לעיתים יש צורך בסדרה של טיפולים המשלבים יישור שיניים והתאמת שתל שיחליף את השן הכלואה.

לקראת העקירה תקבלו הנחיות מסודרות, כאשר ביום העקירה מומלץ לאכול ארוחה קלה וכמובן לצחצח את השיניים. מאחר ומדובר בהליך כירורגי אנחנו ממליצים על מנוחה בימים שלאחר הטיפול, וכמובן הימנעות מפעילות מאומצת.

כדי לסייע לתהליך ההחלמה חשוב לשמור על היגיינת הפה בהתאם להנחיות של הרופא המטפל. מנוחה, שימוש במשככי כאבים ואכילה של מזון רך ופושר תסייע מאוד להפחית את הכאבים והנפיחות, ותסייע להחלמה תקינה ומהירה יותר של אזור העקירה.