עקירת שן בינה כלואה בהיריון

 
היריון הוא תהליך ארוך, מרגש ומורכב שכרוך גם בסוגים שונים של סיכונים. בין היתר, מסוכן למשל לבצע טיפולי שיניים ללא השגחה רפואית מתאימה או בהיעדר המלצות רלוונטיות ומבוססות. מצד שני, נשים בהיריון לא אמורות לסבול מכאבי שיניים או מנזקים מצטברים לטווח הארוך. אז במקרים שבהם מתגלה צורך ספציפי בטיפול כמו עקירת שן בינה כלואה, צריך לדעת למי לפנות ומה לעשות.

באופן כללי, כל פעולה דחופה שקשורה לרפואה אפשר לבצע בהיריון – כל עוד הסיכון בדחייה עולה על הסיכון האפשרי בהיריון. כאן מטבע הדברים נכנסים לתמונה אנשי המקצוע, שאמורים לדעת איך להמליץ לכל אישה בהיריון מה רמת הסיכון בשני הצדדים של המשוואה. בנוסף, חשוב להביא בחשבון את הנסיבות הספציפיות של היריון רגיל לעומת היריון בסיכון.

 

מתי מבצעים עקירת שן בינה כלואה בהיריון?

 
סיטואציה ספציפית של עקירת שן בינה כלואה בהיריון שכיחה יותר מכפי שנהוג לחשוב. בגלל שההיריון הוא תהליך ארוך ומשום שהוא כרוך בשורה ארוכה של שינויים הורמונאליים ופיזיולוגיים, זה לא נדיר שנשים מגיעות למצב שבו הן צריכות לעבור פרוצדורה דנטאלית כזו. במקרים כאלה, על נשים בהיריון לקבל את המלצת הרופא המלווה שלהן ולאחר מכן לבחור רופא שיניים העוסק בנושא.
באופן נקודתי לגבי עקירת שן בינה כלואה בהיריון, יש כמה פעולות שהן חלק בלתי נפרד מהתהליך:

  • חומרי הרדמה – הדבר החשוב ביותר שנמצא תחת תחום האחריות של רופא שיניים עבור נשים בהיריון הוא לא להוסיף לחומרי ההרדמה המקומית מכווצי כלי דם. כאשר לא מוסיפים מכווצי כלי דם אל חומרי ההרדמה, מורידים משמעותית את הסיכוי לכך שהטיפול יפגע בצורה כזו או אחרת בהיריון או בעובר.
  • אנטיביוטיקה שמותרת לשימוש בהיריון – עוד היבט חשוב בכל סוג של תהליך עקירת שן בינה כלואה בהיריון הוא לבחור אנטיביוטיקה מתאימה. מטבע הדברים, אנטיביוטיקה רגילה לא מתאימה עבור נשים בהיריון ולכן יש לוודא שהרופא מודע לכך.
  • צילומים עם כיסוי עופרת לבטן – הדוגמא הכי טובה לזה היא הצילומים שאותם מבצעים עבור נשים בהיריון, עם כיסוי עופרת לבטן וכדי למנוע העברת קרינה אל הכיוון של העובר.
 
 
טיפולי שיניים בהיריון
 

באיזה סוג של עקירה מדובר?

 
עקירה בזמן היריון צריך לבדוק לעומק. בדיקה כזו עוזרת לגלות האם העקירה דחופה, במה היא כרוכה, מה הרקע הבריאותי של המטופלת, מה רמת הסיכון של ההיריון שבו היא נמצאת ועוד. אם העקירה לא דחופה, יכול להיות שיהיה עדיף להמתין איתה עד לתום ההיריון.

במקרים של עקירה של שן בינה, הסכנה העיקרית היא דימום מתמשך בזמן ההחלמה וסיכון לזיהום. חוץ מזה, יש מקרים שבהם ההמלצה של אנשי המקצוע היא לעבור טיפול תרופתי מקדים כדי לא לוותר על היתרונות של עקירת שן בינה כלואה בהיריון. בעזרת טיפול תרופתי מקדים, ניתן למנוע זיהומים ולשלב בתהליך עוד מעקב ובדיקות שהכל תקין.

בסופו של דבר, עקירת שיניים היא מטבעה תהליך מורכב – והיא הופכת להיות עוד יותר מסובכת במהלך היריון. עם זאת, כיום יש לרופאי השיניים את כל הכלים הרלוונטיים על מנת לצמצם למינימום את הסיכון ולסייע לנשים.