שיקום הפה - טיפולים פרוטטיים

 
תחום שיקום הפה נקרא בעגה המקצועית – פרוטטיקה. מדובר על שיקום של מבנה פה לקוי, שיניים לא תקינות, עששת ובקיצור, פרוטטיקה כוללת את כל סוגי הטיפולים אשר מטרתם היא להחזיר את התפקוד התקין ללסתות ולשיניים בעקבות אובדן של שיניים או חלק מהן. בנוסף הם מסייעים לשיפור המראה האסתטי של הפה.
 

מהם טיפולים פרוטטיים (משקמים)?

 
הטיפולים כוללים את כל הסוגים של טיפולי השיניים - מטיפול בשן בודדת על ידי כתר או מבנה ועד לשיקום כולל של הפה בעקבות חוסר של שיניים על ידי שתלים, תותבות וגשרים. והם מתחלקים לשניים:
 1. שיקום קבוע - כולל שתלים, גשרים, מבנים ועוד.
 2. שיקום נשלף (נייד) - כולל את השיניים התותבות וכדומה.

הרבה אנשים מתמודדים עם בעיות שונות שנוגעות לחלל הפה ולשיניים. אם בעבר אנשים שמרו על כך בסוד והתרחקו מהחברה בשל חוסר היכולת לטפל בבעיות האלו, הרי שכיום ישנם פתרונות לכך (יש לזכור שסוג הטיפול ואורכו תלויים מאוד בסוג הבעיה הקיימת).
 

בניית תוכנית לשיקום הפה

 
התוכנית כוללת את כל מה שכרוך בשביל לקבל שיניים בריאות ויפות:
 
 
 • טיפולי מניעה נגד מחלות חניכיים
 • ניתוחי לסת
 • סידור עצמות לחיים ורקמות
 • השתלות עצם בחניכיים והשתלות שיניים
 • שחזורים
 
 
 
 • טיפולי שורש
 • התקנות של מבנים לשוניים
 • גשרים זמניים
 • כתרים שונים
 • אורתודנטיה
 •  
   
   
   
   
  כמובן שחלק מתהליך הטיפול מתייחס לשיקום אחרי השתלות השיניים. בניית תוכנית לשיקום הפה מתבצעת על ידי רופאי שיניים, היא מתבססת על מצב הבריאות הכללי של המטופל ועל בדיקת מצב השיניים והחניכיים שלו. בבניית התוכנית מעורבים בין היתר גם רופאים /עוסקים בתחום שחזור הפה והשתלות כמו גם רופאים העוסקים בתחום האסתטיקה הדנטלית. למעשה, המטרה הסופית של התהליך היא להוביל בסופו של דבר לחיוך רחב ויפה.
   

  שיקום נייד לעומת שיקום קבוע

   
  עד לפני מספר שנים היה נהוג לבצע שיקומי פה ניידים, מדובר בעצם בבניית שיניים תותבות אשר יחליפו את השיניים הקבועות שחסרות. באמצעותן ניתן ללעוס כל מזון והן מהוות גם פתרון אסתטי. השיניים התותבות בנויות בצורה כזו שהן מתקבעות על מבנה שמושתל בפה וניתן להוציא ולהכניס אותן בכל עת.

  לעומת השיקום הנייד (הנשלף) קיים היום גם שיקום קבוע של הפה אשר משמעותו הוא שתלים דנטליים. למעשה, ההתפתחות בתחום נותנת מענה לכל אלה שהשתמשו עד היום בשיניים תותבות. השיטות החדשניות גרמו לשתלים להפוך לפתרון המצוי ואף הרצוי ביותר. הם נותנים מענה קבוע וארוך טווח.
   
   
   

  בחירת מרפאה מתאימה

   
  כאשר עומדים לבחור מרפאת שיניים עבור שיקום הפה (בין אם מדובר בבעיית חניכיים ובין אם מדובר בבעיית שיניים), הרי שחובה לבחון בקפידה את איכות השירות. מה בדיוק בוחנים? את הניסיון, תחומי העיסוק, הכשרות פרטניות, מיהו הצוות המשלים שעובד במרפאה (ומיהם טכנאי השיניים בפרט), איזה ציוד מצוי בחדרי הטיפול, עד כמה הצוות בקיא בטכנולוגיות האחרונות, עד כמה היחס אישי ואנושי, מהי הגישה המנחה ומהו אופי הליווי שלאחר מכן. את כל הדברים האלו תוכל למצוא במרפאות עטרה! לפרטים נוספים וייעוץ חייג 0723212980

   

  למה חשוב לבצע את הטיפול אצל רופא שעוסק בתחום?

   
  רופא שמתעסק בשיקום הפה הנו בעל מקצוע שעובר הכשרה במגוון נדבכים משלימים, ועל כן הוא מחזיק בראייה כללית, עובדה שמסייעת לו להתאים את הפתרון הרצוי ביותר בהתאם לסיטואציה. כמו כן, הוא ידע מתי עליו להעביר את הטיפול לרופא בתחום משלים, משמע מדובר בצוות מקיף שביחד מעניק את הפתרון האידאלי ביותר. אי לכך לפני כל טיפול דנטלי שווה לקבל ייעוץ מקצועי אשר עשוי למנוע טיפולים מיותרים.

   
  פרוטטיקה