רווח בשיניים הקדמיות

 
רווח בשיניים הקדמיות הינו למעשה ''חלל גדול'' בין שתי השיניים הסמוכות שנמצאות באזור הקדמי של הפה בלסת העליונה, שהן גם לרוב שיניים גדולות וזהות. ניתן לראות שבקרב ילדים רבים קיים רווח כזה שלרוב הוא נסגר לאחר שהשיניים הקבועות צומחות, או על ידי יישור שיניים בגיל ההתבגרות.

במידה ונשאר רווח לאחר הצמיחה של השיניים הקבועות, הוא יישאר ואפשר יהיה לסגור אותו רק באמצעות טיפול. גם במקרים של אובדן שיניים שיכול להיווצר לאחר חבלה כלשהי באזור הפה או בשל עקירה של אחת השיניים בעקבות שן חולה או בעיית חניכיים, ייווצר חלל ומרווח בין השיניים שעלול לגרום לשינוי מהותי בכל צורת חלל הפה.

 

למה זה לא בריא וחשוב לטפל בזה?

 
רווח בשיניים הוא למעשה חוסר בתמיכה של השיניים, שיכול כאמור להיגרם משלל סיבות. מצב כזה עלול לגרום לנפילה של שיניים ואיבוד שיניים שנמצאות בסמוך לאזור שבו נוצר חלל מפאת חוסר תמיכה. לכן יש חשיבות גדולה בכל מצב שבו יש חלל או מרווח גדול למלא את החלל בשיניים תומכות ויציבות ששומרות על מערכת פה מלאה ותקינה.

 
רווח בשיניים קדמיות
 
 

מה הגורמים לרווח בשיניים קדמיות?

 
רווחים בין השיניים יכולים להיווצר ממספר סיבות תורשתיות או סיבות שהן תוצאה של מצבים פיזיולוגיים שונים. יש אנשים שנולדו עם שיניים מוקטנות ולכן יש להם רווח בין השיניים. סיבות נוספות יכולות להיות כתוצאה מאיבוד של שן או תקופה ממושכת של מציצה של אצבע, משחק והתעסקות מוגזמת עם הלשון באזור השן, בעיה של שן שהיא ארוכה למדי, מחלת חניכיים או בעיות רפואיות אחרות ועוד.

 

שיטות שונות לסגירת הרווח

 
יש היום מספר שיטות שמאפשרות סגירת רווחים שקיימים בים השיניים הקדמיות. כל שיטה תתאים למקרה ספציפי, בין יתר השיטות תוכלו למצוא: טיפול אורתודנטי ליישור שיניים, ציפויים למיניהם כמו ציפוי למינייט או סתימת קומפוזיט והשתלת שיניים. לכל בחירה באחת השיטות יתלווה רופא שיניים שייעץ לכם מה הכי נכון עבורכם.
להלן פירוט אודות השיטות המומלצות:

 

טיפול אורתודנטי

 
יישור שיניים מקצועי יבוסס על אבחון של רופא ואורתודנט. במהלך הטיפול יסגרו הרווחים וישיבו לניבים את היציבות והתמיכה שהם זקוקים להן. לרוב טיפול זה יצריך סט מיישרים וקיבוע (רטנציה).

 

ציפוי לשיניים

 
אם הרווח נחשב לרווח קטן יחסית, ניתן לטפל בו על ידי ציפוי שיניים שמבוצע במגוון שיטות שאוטמות את המרווח. את ציפויי השיניים מסוג וניר, שנחשב למשובח ואיכותי, שלא מצריך השחזה של שיניים ומבצעים אותם בלי להרדים את האזור. עוד ציפויי שיניים ניתן לעשות על ידי חרסינה או למינייט שמודבק על השן ומצמצם את הרווח באופן מוחלט.

 

השתלת שיניים קדמיות

 
לא פעם הברירה שלנו תהייה השתלת שיניים מלאכותיות שתבוצע בפעולה כירורגית, והיא תחליף אידיאלי ביותר לשיניים הטבעיות שחסרות. הן יסייעו לכל חלל הפה להתנהל כראוי ויאפשרו לאדם לחייך ולהרגיש בטוח במראה שלו.