שיוף שיניים קדמיות חדות

 
שן חדה עשויה לפצוע את הלשון ואת השפתיים ואינה מהווה תוספת נאה למראה הכללי של הפה. אמנם זוהי בבעיה מטרידה, אך בהחלט יש מה לעשות - ניתן לשייף את השיניים ולהחזיר לשן את המראה הטבעי ואת המגע הבטוח והנעים.

לרוב השיוף מתבצע בשיניים הקדמיות ואותו מבצע רופא השיניים, אם כי עדיף שאורתודנט יפקח על התהליך. כמו כן, למרות שניתן להגיע לרופא עבור טיפול נקודתי בשן כזו או אחרת, לרוב נהוג לטפל בבעיה בעת טיפול אורתודנטי.

 

חשיבות השיוף

 
לצד התחושה הנוחה שהשיוף מאפשר, גם חשוב לדעת שהטיפול מסייע לשמור על מבנה שיניים תקין והוא מעניק מראה הרבה יותר סימטרי. כמו כן, לעיתים פעולה זו מסייעת לשמור מרווח מינימאלי בין שיניים שנחשבות צפופות ואף הרבה פעמים נהוג בתום השיוף להדביק על גבי השן ציפוי ייחודי שמחזק אותן.

 
 

דגשים חשובים:

 
  • שיוף שיניים קדמיות מתאפשר רק עבור בני נוער ואנשים מבוגרים, משמע עבור ילדים הליך זה אינו מותאם או רצוי. מדוע? כל עוד המצב אינו קיצוני לא נוהגים לגעת בשיני חלב.
  • אין לבצע את הטיפול בכול מרפאה, וזאת כי טיפול לקוי עשוי להוביל לרגישות יתר.
  • לרוב פרוצדורה זו מועברת כפעולה משלימה, אך היא גם יכולה לעמוד בפני עצמה.
  • בעת בחירה של רופא מטפל, חשוב לוודא שהוא מחזיק בהסמכה הנחוצה.
  • אין למהר לעבור את התהליך טרם מקבלים אבחון מקצועי ואישי.
  • שיוף אינו רק מקצר את השן ומונע חדות מפריעה, אלא בין היתר עשוי לשנות את צורתה ולטפל בפגמים שנוגעים לעקמומיות.
 
 
שיוף שיניים קדמיות
 
 

ביצוע הטיפול

 
בעת הטיפול קריטי להקפיד לא לשייף יותר מ2 מ''מ, וזאת כי זה עלול להוביל לנזק - לפגום בשכבת האמייל הטבעית, מצב שעשוי לפגום קשות בבריאות השן ולהוביל למגוון מיחושים מיותרים. אי לכך הליך זה מתבקש לבצע אך ורק במרפאת שיניים מקצועית ובעלת רזומה חיובי, כזו שמחזיקה רופאים מקצועיים לצד אורתודנט.

 

תוכנית עבודה

 
לפני השיוף הרופא נוהג לבחון היכן בדיוק צריך לשייף ואף עליו לבחון כיצד הוא עתיד להשפיע על סך מבנה השיניים. כמו כן, אם מדובר בחלק מהליך יותר מורכב, הרי שנהוג קודם כל להשלים פעולה זו ורק לאחר מכן לעבור לשלבים המשלימים, קרי התקנה של פלטה או גשר.