שיקום הפה בהרדמה מלאה

 
תחום שיקום הפה, או בלועזית פרוטטיקה, כולל בתוכו את כל סוגי הטיפולים שמטרתם להביא את הפה על חלקיו השונים לתפקוד מלא ותקין. טיפולי שיקום הפה כוללים טיפולים מקיפים ומעמיקים בשיניים, בחניכיים, בלסת ועצמות הלחיים וגם טיפולים אורתודנטיים. לרוב מתבצעים טיפולים אלה בהרדמה חלקית כשרק האזור המטופל מורדם כך שהמטופל אינו מרגיש כאב. לעיתים, במצבים מסוימים, ניתן לבצע טיפולים של שיקום הפה בהרדמה מלאה.

 

מהם טיפולי שיקום הפה?

 
פרוטטיקה זהו שם כולל למגוון רחב של טיפולים באזור הפה. לעיתים מדובר על טיפול ממוקד מאוד בשן מסוימת ולעיתים מדובר על טיפול כולל בו נעשות מספר השתלות שיניים, השתלות עצם, כתרים ועוד. שיקום הפה יכול להיות שיקום קבוע שנעשה בעזרת שתלים, גשרים ומבנים שונים בתוך הפה וישנו שיקום נייד הכולל הכנת שיניים תותבות שיתאימו באופן אינדיבידואלי למטופל וניתנות לשליפה. השיקום הקבוע נחשב ליעיל יותר ודומה יותר למקור הן מבחינה תפקודית והן מבחינה אסתטית.

 
פרוטטיקה
 

באילו מצבים נעשים הטיפולים בהרדמה מלאה?

 
הרדמה מלאה נחשבת למורכבת יותר מאשר הרדמה חלקית והיא הופכת את כל הטיפול למורכב יותר. עם זאת, ישנם מצבים בהם יתבצעו הטיפולים בהרדמה מלאה. באופן כללי, קרוב ל 10% מטיפולי שיקום הפה נעשים בהרדמה מלאה. המצבים בהם יתבצעו הטיפולים בהרדמה מלאה הם:

  • מטופלים בעלי חרדה לטיפולי שיניים ברמה שאינם יכולים להתגבר עליה ולשתף פעולה.
  • ילדים קטנים אשר קשה להשיג את שיתוף הפעולה שלהם.
  • מטופלים אשר יש להם אלרגיה לחומרי ההרדמה המקומית ומגיבים להם לא טוב.
  • מטופלים בעלי בעיות רפואיות כמו בעיות לב, בעיות קוגניטיביות ורגשיות, אפילפסיה ועוד.
 
 

כיצד נעשה שיקום הפה בהרדמה מלאה?

 
בטיפול שיקום הפה בהרדמה מלאה נעשה הטיפול באופן מרוכז באותו יום כשכל הרופאים מגיעים ומבצעים את חלקם בטיפול באופן רציף. מעבר לכך, שיקום בהרדמה מלאה כולל מעבר לצוות רופאי השיניים גם רופא מרדים וצוות אחיות חדר ניתוח, ממש ככל ניתוח אחר המתקיים בבית חולים. גם ההכנה לשיקום הפה בהרדמה מלאה מקיפה יותר לעומת ההכנה לשיקום רגיל. מעבר לבדיקות השיניים וצילומים פנורמיים של מבנה השיניים והלסת, נעשות גם בדיקות דם שיאשרו כי אכן המטופל כשיר להרדמה מלאה והדבר אינו מהווה סכנה עבורו. לאחר הטיפול נמצא המטופל בהשגחה למשך מספר שעות, תלוי במורכבות הניתוח ומשכו, זאת לעומת שיקום בהרדמה חלקית ממנו משוחרר המטופל באופן כמעט מיידי.